Rowerek biegowy dla starszego dziecka

Rowerki biegowe są przeznaczone dla maluchów od mniej więcej osiemnastego miesiąca do czwartego, piątego roku życia? Czy mogą na nich jeździć również starsze dzieci?

Biegówki są tak skonstruowane, aby mogły korzystać z nich zupełnie małe dzieci. Lekkie, z odpowiednią wyprofilowaną ramą i nisko osadzonym siodełkiem, idealnie nadają się do tego, aby maluch, który dopiero co nauczył się chodzić, rozwijał na nich zmysł równowagi oraz ćwiczył koordynację ruchowo-wzrokową. Dziecko, które zaczęło swoją przygodę z biegówką w wieku około dwóch lat, w wieku lat czterech czy pięciu z powodzeniem przesiada się na większy rower z pedałami.

Nauka jazdy

Zdarza się jednak, że maluch nie jest zainteresowany jazdą na biegówce, bo woli na przykład hulajnogę. Rodzice nie nalegają, bo liczą, że dziecko za jakiś czas nauczy się jeździć na większym rowerku z pedałami. Co jednak, gdy w wieku lat czterech czy pięciu, posadzone na większy rowerek z pedałami, ma ono problem z zachowaniem równowagi? Przedłużająca się nauka jazdy może go zniechęcić do jazdy w ogóle. Czy rodzice powinni mimo to nalegać na dalsze próby? Nie, lepiej kupić lub pożyczyć od kogoś rowerek biegowy dla starszego dziecka.

Biegówka dla starszaka

Na rynku dostępne są rowerki z ramą na tyle wysoką, że bez problemu może z nich korzystać dziecko nawet pięcioletnie. Wielu rodziców jednak uważa, że jeśli kupili już jedną małą biegówkę, którą nie było zainteresowane mniejsze dziecko, to nie warto inwestować w podobny pojazd dla dziecka starszego. Rozwiązaniem mogą być rowerki biegowe z odwracaną ramą. Wysokość siodełka dzięki temu można ustawić w zakresie od 28 do 48 cm.

Bez bocznych kółek

Niekiedy rodzice dzieci, które nie są zainteresowane biegówką, kupują im rowery z bocznymi kółkami. Nie ma na nich problemu utrzymaniem równowagi. Niestety, nie ułatwiają one późniejszej jazdy na rowerze bez bocznych kółek. Odkręcanie kółek, które ma upodobnić taki rowerek do biegówki, nie ma sensu. Rowery z bocznymi kółkami mają inaczej wyprofilowaną ramę i wymuszą pozycję pochyloną.

Rowerek biegowy może służyć dziecku nawet przez kilka lat. W każdym wieku jazda na biegówce sprawia maluchom wiele frajdy i jest okazją do ćwiczenia zmysłu równowagi, który jest niezbędny do jazdy na tradycyjnym rowerze.

MP2K.PL | Rowerki biegowe to nasza pasja! | Masz pytania? Pisz na adres krzysiek@mp2k.pl