Czy rowerki biegowe są bezpieczne?

Rowerki biegowe cieszą się coraz większą popularnością. Niektórzy rodzice obawiają się jednak, że małe dzieci nie są nich bezpieczne? Czy ich obawy są słuszne, czy raczej bezpodstawne?

Rowerki biegowe, na których mogą jeździć dzieci nawet niespełna dwuletnie, nie mają pedałów. Rama jest specjalnie wyprofilowana, a siodełko na takiej wysokości, aby mały rowerzysta mógł oprzeć na ziemi całe stopy. Dziecko odpycha się nogami i w ten sposób wprawia swój pojazd w ruch. Większość dzieci przepada za taką formą ruchu. Jazda na tzw. biegówce rozwija również zmysł równowagi i ułatwia w późniejszym wieku poruszanie się na dużym rowerze dwukołowym z pedałami. Ale, czy jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo jazdy na rowerku

Biegówki są szybkie!

Smyk na biegówce potrafi nieźle się rozpędzić. Zwłaszcza, gdy zjeżdża z górki, co większość maluchów uwielbia. Nic dziwnego, że czasami zdarzają im się wywrotki i upadki. Rodzice powinni być zawsze w pobliżu, aby kontrolować sytuację. Ale nawet wtedy nie są w stanie zapobiec wywrotkom, które są przecież naturalnym etapem nauki jazdy. Mogą natomiast złagodzić ich skutki, jeśli zadbają o to, aby dziecko zawsze jeździło w kasku i ochraniaczach na łokcie i kolana. Muszą one być dobrane do wymiarów dziecko – obwodu głowy, długości ręki i nogi. O tym, jak dobrać kask można przeczytać na tej stronie.

Rowerek dobrze dobrany

Bezpieczeństwo małych rowerzystów zależy również od tego, czy rowerek jest odpowiednio dobrany do wzrostu dziecka. Jeśli dziecko nie dosięgnie całymi stopami do ziemi, będzie miało problem z utrzymaniem równowagi. Przed kupnem rowerka biegowego, rodzice powinno również zapoznać się z dokładnym opisem biegówki, instrukcją użytkowania i konserwacji. Podobnie, jak w przypadku każdej innej zabawki, korzystanie niezgodnie z tym, jak przewidział to producent, stwarza ryzyko wypadku.

Małe dzieci są pełne energii i niezwykłych pomysłów. Nigdy nie wiadomo, co przyjdzie im do głowy. O ich bezpieczeństwo powinni zadbać rodzice.

MP2K.PL | Rowerki biegowe to nasza pasja! | Masz pytania? Pisz na adres krzysiek@mp2k.pl