Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerku biegowym?

Nauka jazdy na rowerze to jedna z podstawowych umiejętności, jakie nabywa dziecko już w dzieciństwie. I jedna z tych, z których będzie korzystać przez całe swoje życie. Naukę warto zacząć jak najwcześniej – najlepiej od rowerka biegowego.

Rowerek biegowy choć z wyglądu zbliżony do klasycznego roweru z pedałami, różni się jednak od niego konstrukcją. Odmiennie też wygląda jazda na nim, bo dziecko odpycha się nogami od podłoża i w ten sposób wprawia pojazd w ruch. Oto kilka rad dla rodziców, którzy kupili biegówkę i teraz zamierzają nauczyć swoje dziecko jeździć na niej.

Oswajanie z rowerkiem biegowym

Pierwszy rowerek biegowy dziecko najczęściej dostaje, gdy ma około 2 lat. Taki maluch nie zawsze od razu jest w stanie zrozumieć, do czego służy nowa zabawka. Pozwólmy, aby maluch oswoił się z podarunkiem. Nie oczekujmy, że od razu wsiądzie na biegówkę i będzie na niej jeździł. Prawdopodobnie najpierw dokładnie ją obejrzy. Następnym etapem będzie pewnie prowadzenie rowerka lub ciągnięcie go za sobą. W końcu przyjdzie pora na jazdę. Już na etapie zapoznawania się dziecka z biegówką i pierwszych prób jazdy w domu, warto zakładać dziecku kask. W ten sposób uczymy malucha używania go.

Nauka jazdy na rowerku biegowym

Pierwsza jazda

Nauka jazdy poza domem powinna odbywać się w miejscu bezpiecznym czyli oddalonym od intensywnego ruchu samochodów, rowerów i pieszych. Na pierwsze jazdy dobrze też wybrać teren płaski i pozbawiony przeszkód w postaci krawężników, wybojów, kamieni. Dobrym miejscem jest plac zabaw, gdyż często wyłożony jest miękkim tartanem, więc w razie upadku nic się dziecku nie stanie. Równy trawnik też jest dobrym rozwiązaniem tym bardziej, że nawet jak nasze dziecko poniesie fantazja to uzyskane prędkości nie będą duże. Asfalt jest ostatnim etapem dla dobrze śmigających dzieciaków. Zanim dziecko wsiądzie na biegówkę sprawdźmy, czy siodełko jest na odpowiedniej wysokości czyli takiej, która umożliwia dziecku oparcie całych stóp o podłoże. Rodzic powinien przez cały czas przebywać w pobliżu dziecka. Maluch powinien mieć na głowie kask, a na łokciach i kolanach ochraniacze.

Bez nacisków i nalegania

Małe dzieci szybko tracą zainteresowanie zabawką. Jest też bardzo prawdopodobne, że po pierwszym okresie fascynacji rowerkiem biegowym, maluch nie będzie chciał na nim jeździć. Rodzice powinni to zaakceptować i nie zmuszać dziecka do jazdy na nim. Można natomiast zabierać ze sobą biegówkę w spacery i co jakiś czas zachęcać malucha, aby na niej pojeździł.

Rowerek biegowy może być ulubioną zabawką dla dziecka. Ale musimy mu dać szansę na oswojenie się z nim i zaakceptować tempo, w jakim chce się uczyć jeździć.

MP2K.PL | Rowerki biegowe to nasza pasja! | Masz pytania? Pisz na adres krzysiek@mp2k.pl