Kiedy pierwszy rowerek biegowy?

Biegówka to coraz częściej pierwszy rowerek, jaki rodzice kupują swojemu dziecku. Kiedy najlepiej to zrobić, aby maluch mógł i chciał z niego korzystać a jazda była bezpieczna?

Na rynku dostępne są rowerki biegowe już dla rocznych dzieci. Ale trzeba pamiętać, że nasz maluch w tym wieku najczęściej dopiero nauczył się chodzić i często ma jeszcze problem z zachowaniem równowagi oraz koordynacją wzrokowo-ruchową. Dlatego z zakupem biegówki w przypadku większości dzieci lepiej wstrzymać się do chwili, aż mały rowerzysta skończy 18 miesięcy.

Wzrost ma znaczenie

O tym, czy nasze dziecko jest już gotowe na wielką przygodę z małym rowerkiem biegowym, decyduje również jego wzrost. Pamiętajmy, że maluch z siodełka musi sięgać nogami do ziemi. Jego stopy muszą być przy tym stabilnie oparte o podłoże, aby mógł odpychać się nimi, wprawiając w ten sposób pojazd w ruch. Większość biegówek jest odpowiednia dla dzieci, które osiągnęły już 80 cm wzrostu. Jeżeli nasze dziecko jest niższe, najlepiej odczekać jeszcze kilka miesięcy. Jeśli maluch będzie jeździł na rowerku nieprzystosowanym do jego wzrostu, może łatwo z niego spaść, co często skutkuje nie tylko urazami fizycznymi, ale często również niechęcią do kontynuowania nauki jazdy. Ponadto konieczność utrzymania się na zbyt wysokim siodełku, wymusi asymetryczne ułożenie ciała, co może prowadzić do powstania wad postawy.

Zmierz koniecznie

Producenci rowerków biegowych zalecają również, aby sprawdzić, jaki jest rozmiar wewnętrzny nogi dziecka. Możemy go zmierzyć szybko i łatwo w warunkach domowych. Należy w tym celu ustawić dziecko boso lub w skarpetkach przy ścianie i włożyć lekką książkę między jego nogi. Powinna ona być umieszczona jak najwyżej, ale równocześnie maluch musi utrzymać ją i nie skarżyć się przy tym na dyskomfort. Zaznaczmy, dokąd sięga górna krawędź książki i zmierzmy tę odległość. Na takiej właśnie wysokości powinno znajdować się siodełko biegówki. Na tej stronie znajdziemy tabelę, która ułatwi dobranie odpowiedniego rozmiaru roweru dla dziecka.

Każde dziecko jest inne

Ale ważny jest nie tylko wzrost malucha, ale również jego rozwój psychiczny i motoryczny. Dziecko musi rozumieć, na czym polega jazda na biegówce. Jego bezpieczeństwo zależy od tego, czy potrafi zachować równowagę siedząc na siodełku, pewnie trzymać kierownicę i zachować kierunek jazdy. Ale przede wszystkim maluch musi sam przejawiać ochotę do jazdy na biegówce.

Każdy maluch jest inny. W odmienny sposób oraz w różnym tempie się rozwija. To my rodzice musimy podjąć decyzję, czy ich dziecko jest już gotowe na to, aby rozpocząć swoją przygodę z rowerkiem biegowym. I w tym wypadku wcześniej nie oznacza lepiej.

MP2K.PL | Rowerki biegowe to nasza pasja! | Masz pytania? Pisz na adres krzysiek@mp2k.pl