Kask i ochraniacze do jazdy na rowerku biegowym

Chociaż rowerek biegowy jest niewielki, to jednak dzieci potrafią się na nim rozpędzić tak, że rodzicom trudno je dogonić.

Kask rowerowy chroni głowę dziecka przy upadku z rowerka biegowego. Ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie zapobiegają urazom rąk i nóg. Ani kask, ani ochraniacze nie są w Polsce obowiązkowe, a jedynie zalecane. Warto jednak kupić je razem z biegówką.

Jak wybrać kask rowerowy?

Wybierając kask rowerowy dla malucha nie warto kierować się wyłącznie wyglądem (np. ulubiony kolor czy bohater z bajki) lub ceną. Kupujmy wyłącznie w sprawdzonych sklepach, które sprzedają towar ze wszystkimi atestami oraz homologacją. W Polsce są to oznaczenia CEN EN 1078 oraz CEN EN 1080. Nie warto korzystać z ofert nabycia nawet najbardziej markowego kasku, ale już używanego. Nigdy nie mamy pewności, że nie jest uszkodzony. Niewielkie pęknięcie może być przecież na pierwszy rzut oka niewidoczne, ale sprawi, że kask nie spełni swojej rolki i nie ochroni głowy dziecka w razie upadku. Kask nie powinien być ciężki, a zapięcie nie może uwierać czy obcierać. Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Trzeba w tym celu zmierzyć obwód głowy. Kask musi być on dobrze dopasowany, dlatego warto by dziecko przed zakupem założyło go na głowę. Jeśli wybrany model choćby odrobinę za luźny lub za ciasny, nie kupujmy go i szukajmy dalej. W kasku powinny znajdować się otwory, które umożliwią wymianę powietrza, oddychać powinna również wyściółka. Szczegółowe porady dotyczące doboru kasku można znaleźć na tej stronie.

dziecko w kasku na rowerku biegowym

Jak wybrać ochraniacze?

Oprócz kasku w wyposażeniu małego rowerzysty powinny znaleźć się również ochraniacze. Nawet na niskiej biegówce nie jest trudno o bolesne otarcia, stłuczenia a nawet złamania rąk i nóg. Dlatego też lepiej wybrać dobre ochraniacze na nadgarstki. Powinny one być odpowiednio wyprofilowane, aby dobrze przylegały do ciała. Warto również zwrócić uwagę, czy materiał, z którego są wykonane przepuszcza powietrze. Ważne jest również zapięcie – najlepsze na rzepy, bo wtedy ochraniacze można szybko zdjąć i dopasować zacisnąć. Dobre ochraniacze na kolana i łokcie mają dodatkowe usztywnienia z plastiku. Podobnie jak w przypadku kasku, ochraniacze nie mogą być zbyt luźne, bo nie spełnią swojej roli.

Malucha należy oswajać z kaskiem i ochraniaczami już od pierwszych jazd na biegówce. Dzięki temu nie tylko zadbamy o jego bezpieczeństwo, ale również wykształcimy odpowiednie nawyki.

MP2K.PL | Rowerki biegowe to nasza pasja! | Masz pytania? Pisz na adres krzysiek@mp2k.pl