O KAMPANII

Ruszyła kolejna edycja kampanii edukacyjno-promocyjnej „Moje Pierwsze Dwa Kółka”.

 

Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) kolejny już raz uruchamia kampanię edukacyjno – promocyjną „Moje Pierwsze Dwa Kółka” (MP2K.pl). Jej celem jest wprowadzenie najmłodszych dzieci w rowerowy świat poprzez naukę jazdy na rowerkach biegowych.

 

W ramach kampanii dzieciom z najmłodszych grup przedszkolnych udostępniane są rowerki biegowe na okres co najmniej jednego tygodnia. Nauka jazdy jest połączona z konkursami, w których każde z dzieci otrzyma drobne upominki związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Rowerki mogą być również używane w drodze z i do przedszkola.

 

Równolegle, w trakcie zajęć plastycznych, dzieci mają możliwość skorzystania z pakietu edukacyjnego składającego się z kolorowanek i malowanek związanych z promocją zrównoważonego transportu. Prezentacja najlepszych prac plastycznych odbędzie się podczas tegorocznego V Kongresu Mobilności Aktywnej (KMA), który odbędzie się 11 – 12 września 2014 roku w Gdańsku.

 

Zakładamy, że tegoroczna edycja kampanii obejmie swym zasięgiem 13 przedszkoli z terenu samorządów - członków Polskiej Unii Mobilności Aktywnej: Gdańska, Gdyni, Elbląga, Pruszcza Gdańskiego, Malborka, Tczewa, Skarżysko – Kamiennej, Trąbek Wielkich, Przywidza, Powiatu Lęborskiego, Ustki i Gminy Ustka.

 

Motywacją do realizacji projektu jest chęć przełamania stereotypów związanych z nauką jazdy na rowerze. Typowy schemat nauczania zakłada rozpoczęcie jazdy w wieku ok. 5 lat na rowerze wyposażonym w dodatkowe kółka boczne. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach takie kółka zniechęcają do nauki jazdy, ponieważ nie pozwalają na wyrobienie u dzieci zmysłu samodzielnego utrzymania równowagi. Alternatywnym sposobem nauki jazdy jest korzystanie z tzw. rowerków „biegowych” - pozbawionych pedałów, który bardzo szybko daje radość z jazdy i sprawia, że przejście na rower dwukołowy nie sprawia większych trudności.

 

Organizatorem kampanii „Moje Pierwsze Dwa Kółka” jest Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) - stowarzyszenie, którego podstawowym celem jest poprawa warunków i promocja mobilności aktywnej czyli wszelkich form zaspokajania codziennych potrzeb mobilności zakładających wykorzystanie naturalnej energii ludzi, takich jak chodzenie pieszo czy jazda rowerem, realizowanych samoistnie lub w powiązaniu ze środkami indywidualnego lub zbiorowego transportu publicznego.

 

Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu Central MeetBike programu Europa Środkowa.

 

 

 

Tekst, logotypy oraz zdjęcia można powielać i udostępniać zainteresowanym instytucjom za podaniem źródła: www.mp2k.pl

 

 
 


Zakończyła się pilotażowa edycja kampanii MP2K

 

 

Z inicjatywy Polskiej Unii Mobilności Aktywnej (PUMA), w dniu 14 stycznia 2013 roku uruchomiono kampanię edukacyjno-promocyjną "Moje pierwsze dwa kółka". Projekt ma na celu wprowadzenie najmłodszych dzieci w rowerowy świat poprzez naukę jazdy na rowerkach biegowych.

W ramach pilotażu udostępniane są najmłodszym dzieciom z przedszkoli w gminach Nowy Staw, Cedry Wielkie, Starogard Gdański i Smołdzino, rowerki biegowe na okres jednego tygodnia tak, aby w trakcie zajęć mogły one wypróbować i nauczyć się jeździć na takim rowerze. Nauka jazdy jest połączona z konkursami, w których każdy z uczestników otrzymuje drobne upominki związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Rowerki mogą być również używane przez dzieci w drodze z i do przedszkola.

 

Kampanię wspiera Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza, wolontariusze z Pomorskiego oddziału PGNiG w Gdańsku oraz Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, który objął projekt honorowym patronatem.

Kampania została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu ABC Multimodal finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Południowego Bałtyku 2007 – 2013.
 

   
   

 

Za nami dużo zabawy na „TUPU – TAP MP2K  CUP” podczas Free Time Festiwal 2015.

 

Mamy nadzieję że dobrze się bawiliście i będziecie z nami na kolejnych edycjach.

 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z ostatniej edycji.

 

       
 
 
   

 

 

Poniżej przedstawiamy kilka informacji o wyścigach:

 

 

„TUPU – TAP MP2K  CUP”

zawody na rowerkach biegowych.

 

Impreza rodzinna dla najmłodszych miłośników dwóch kółek. W formie zabawy, na specjalnie przygotowanym torze, realizowane są wyścigi na rowerkach biegowych w czterech grupach wiekowych od 1,8 do 4 lat. Czy jesteś zaawansowany czy początkującym, nie ma to znaczenia liczą się emocje i co najważniejsze każdy wygrywa.

 

Pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia dziecko odczuwa wielką potrzebę ruchu. Dlatego wykorzystajmy to !!! Sport wzmocni organizm malucha, pomorze odnaleźć się wśród rówieśników a także rozwinie umysłowo. Zajęcia ruchowe zapobiegają otyłości, doskonalą wytrzymałość, wzmacniają odporność dziecka, uczą rywalizacji, ale też współdziałania.

 

DATA i MIEJSCE:

Zawody odbyły się 12 kwietnia 2015 w godzinach od 10:00 do 17:00 w ramach FREE TIME FESTIWAL oraz BIKE FESTIWAL w „AmberExpo” w Gdańsku przy ulicy Żaglowej 11 – szczegółowy program zawodów w podziale na kategorie wiekowe pobierz tutaj.

 

NAGRODY:

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz zestaw upominków!!! Zwycięzcy poszczególnych wyścigów otrzymali pamiątkowe puchary !!!

 

NAGRODY DO ROZLOSOWANE


1. weekendowy rodzinny pobyt w hotelu „ZIELONA BRAMA” wśród uczestników
w kategorii wiekowej 1,8 – 3 lata.

 

2. weekendowy rodzinny pobyt w hotelu „KOZI GRÓD” wśród uczestników
w kategorii wiekowej 3,5 - 4 lata.

 

 

NAGRODA dla Przedszkola – w ramach konkursu „Przedszkole na KOLE”

Przedszkole, z którego zostanie zgłoszona największa liczba zawodników otrzyma nagrodę w postaci bezpłatnego wejścia do „ŚWIATA LABIRYNTÓW” Bliziny.

 

 

 

     
     

PROGRAM ZAWODÓW
12 kwietnia 2015 roku

10:00 – 12:00

Rejestracja uczestników (przydzielenie numerów startowych), jazdy próbne po torze wyścigowym

12:00 – 13:00

Zawody – grupa wiekowa do 2,5 roku - wręczenie medali pamiątkowych

13:00 – 13:30

Rejestracja uczestników i jazdy próbne po torze wyścigowym grupy wiekowej 2,5 - 3 lata

13:30 – 14:30

Zawody grupa wiekowa 2,5 – 3 lata, wręczenie medali pamiątkowych

LOSOWANIE PIERWSZEJ NAGRODY GŁÓWNEJ

weekendowy rodzinny pobyt w hotelu „ZIELONA BRAMA”

wśród uczestników w kategorii wiekowej 1,8 – 3 lata.

14:30 – 15:00

Rejestracja uczestników i jazdy próbne po torze wyścigowym grupy wiekowej 3 – 3,5 roku

15:00 – 16:00

Zawody grupa wiekowa 3 – 3,5 roku - wręczenie medali pamiątkowych

16:00 – 16:30

Rejestracja uczestników i jazdy próbne po torze wyścigowym grupy wiekowej 3,5 – 4 lata

16:30 – 17:30

Zawody grupa wiekowa 3,5 – 4 lata – wręczenie medali pamiątkowych

LOSOWANIE DRUGIEJ NAGRODY GŁÓWNEJ

weekendowy rodzinny pobyt w hotelu „KOZI GRÓD”

wśród uczestników w kategorii wiekowej 3 - 4 lata.


Zakończenie zawodów
 
 

 

 


 

Zapoznaj się z regulaminem.

 

 

Wpisowe na zawody 29 złotych, wstęp na targi był bezpłatny, więcej szczegółów tutaj.